Działanie
Zamrożenie kleszcza ma na celu ograniczenie ryzyka transmisji czynników chorobotwórczych przenoszonych przez kleszcza.
Kick The Tick przyrząd służy do bezpiecznego usuwania kleszczy przyczepionych do skóry ludzi i zwierząt. Przyrząd został zaprojektowany z myślą o różnych rozmiarach kleszczy – 2 różniące się wielkością końcówki służą odpowiednio do usuwania larw/nimf oraz okazów dorosłych. Zastosowanie przyrządu ułatwia samodzielne usunięcie kleszcza i ogranicza możliwość transmisji czynników zakaźnych podczas wykonywania zabiegu.
Zastosowanie wyrobu powoduje zamrożenie i zahamowanie wydzielania zakaźnej śliny przez żerującego kleszcza.
Zastosowana technologia APRF (Anti-Parasite Removal Film) tworzy trwałą powłokę, która zapobiega uszkodzeniu kleszcza podczas jego usuwania, co minimalizuje ryzyko kontaktu z materiałem zakaźnym.
Dołączony do zestawu przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick ułatwia sprawne i bezpieczne usunięcie pasożyta, co dodatkowo ogranicza możliwość transmisji czynników zakaźnych podczas wykonywania zabiegu.
Zawartość
Wyrób zawiera 60 dawek, które pozwalają na bezpieczne usunięcie do 20 kleszczy. Preparat do zamrażania kleszczy Kick The Tick o składzie: izoheksadekan, mirystynian izopropylu, 1,1,1,2-tetrafluoroetan.
Sposób przechowywania
30°C
Sposób użycia
W celu ograniczenia ryzyka transmisji zakaźnych drobnoustrojów żerujące kleszcze należy usuwać tak szybko jak to jest możliwe.
Krok 1: Zamrażanie żerującego kleszcza
Przed pierwszym zastosowaniem wyrobu należy aktywować aplikator poprzez jego 2 krotne naciśnięcie. Aplikator działa pod każdym kątem.
Odpiąć przyrząd do usuwania kleszczy od aplikatora.
Odbezpieczyć aplikator poprzez przekręcenie pierścienia z pozycji zamkniętej do otwartej.
Przyłożyć dyszę aplikatora do kleszcza.
Nacisnąć przycisk aplikatora do oporu, aby uwolnić pełną dawkę* preparatu. Czas między dawkami nie powinien być dłuższy niż 3 sekundy.
Po wykonanym zabiegu należy zabezpieczyć aplikator poprzez przekręcenie pierścienia z pozycji otwartej do zamkniętej.
* Liczba dawek zależy od wielkości kleszcza.
Liczba dawek
Końcówka
Larwa (0.8 mm) kleszcza pospolitego
Nimfa (1,5 mm) kleszcza pospolitego
Samica (ok. 3,5 mm) kleszcza pospolitego
Samica (ok. 5 mm) kleszcza łąkowego
Zabieg usuwania żerującego kleszcza należy wykonać bardzo starannie, korzystając z odpowiednio wybranej końcówki (A lub B) przyrządu. Wybór końcówki przyrządu należy dostosować do rozmiaru żerującego kleszcza (larwa/nimfa lub samica).
Krok 2: Usuwanie zamrożonego kleszcza
W celu usunięcia zamrożonego kleszcza w sposób zgodny z zaleceniami medycznymi należy użyć przyrządu do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick. Zastosowanie przyrządu zgodnie z instrukcją używania ułatwia samodzielne usunięcie nieuszkodzonego kleszcza i ogranicza możliwość transmisji czynników zakaźnych podczas wykonywanego zabiegu.
Przy pomocy odpowiednio dobranej końcówki przyrządu do usuwania kleszczy należy mocno uchwycić przyczepionego kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry.
Zdecydowanym ruchem ku górze wyciągnąć kleszcza.
Sprawdzić, czy w miejscu wkłucia nie pozostały fragmenty ciała kleszcza.
Dokonać utylizacji usuniętego kleszcza lub umieścić w probówce celem wykonania badań diagnostycznych.
Należy zdezynfekować narzędzia użyte do zabiegu. Dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować.
Przeciwwskazania
Nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. W przypadku stosowania wyrobu u dzieci zabieg należy przeprowadzać pod kontrolą osoby dorosłej.
Nie stosować na skórę zmienioną chorobowo.
Nie stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości (alergii) na którykolwiek składnik wyrobu.
Ostrzeżenia
W przypadku późnego zauważenia żerującego pasożyta następuje trwałe umocowanie narządów gębowych, co utrudnia jego usuwanie. Pozostałe w skórze fragmenty ciała kleszcza powinien usuwać lekarz. W celu ograniczenia ryzyka transmisji zakaźnych drobnoustrojów żerujące kleszcze należy usuwać tak szybko, jak to jest możliwe.
W przypadku jeżeli kleszcz jest wszczepiony w miejscu uniemożliwiającym jego samodzielne usunięcie (okolice pachwiny, pachy, za małżowinami usznymi, dół podkolanowy), zaleca się, aby zabieg został wykonany przy pomocy osób trzecich.
Po wykonanym zabiegu usunięcia kleszcza należy obserwować miejsce wkłucia przez kilka tygodni. Wystąpienie miejscowego lub ogólnego stanu zapalnego może być następstwem przekazania czynników zakaźnych przez pasożyta. W przypadku wystąpienia gorszego samopoczucia, gorączki lub pojawienia się rumienia wędrującego, który jest charakterystyczny dla boleriozy, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Wyrób stosować zgodnie z przeznaczeniem, przestrzegając instrukcji używania.
Unikać kontaktu wyrobu z oczami, okolicami oczu, błonami śluzowymi ust i nosa oraz okolicami intymnymi.
Nie wdychać.
Zastosowanie zbyt dużej dawki wyrobu może spowodować zaczerwienienie skóry. W takim przypadku należy natychmiast zaprzestać stosowania wyrobu, a następnie przemyć skórę dużą ilością ciepłej (nie gorącej!) wody i osuszyć.
W razie utrzymujących się zmian na skórze (zbielenie lub zaczerwienienie, obrzęk, ból) należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Czynniki zakaźne mogą być przenoszone do krwi żywiciela już w pierwszych godzinach po wszczepieniu kleszcza. Zwykle jednak ryzyko transmisji zarazków znacznie wzrasta po 24 godzinach od ataku. Zarażenie może również nastąpić w drodze kontaktu z płynami ustrojowymi rozerwanego kleszcza.
Wyrób przeznaczony do użytku zewnętrznego.
UWAGA!
Nieostrożne wykonanie zabiegu może spowodować rozerwanie kleszcza i zwiększyć ryzyko kontaktu z materiałem zakaźnym. W celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu z kleszczem zaleca się wykonywanie zabiegu w rękawicach ochronnych.
Producent / Podmiot odpowiedzialny: ICB PHARMA
Pozwolenie: CE*