Substancja czynna: diclofenacum
Skład
Substancją czynną leku jest diklofenak. Jeden ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku (w postaci kwasu).
Inne składniki leku to cholina roztwór 50%, sorbitol, sodu benzoesan, sodu edetynian, acesulfam potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy, naturalny aromat miętowy, czerwień koszenilowa (E124), woda oczyszczona.
Dawkowanie
Lek Glimbax należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją zawartą w tej ulotce. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Zaleca się stosowanie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła od 2 do 3 razy na dobę. Każdorazowo należy użyć 15 ml roztworu (1 miarkę) nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody i płukać jamę ustną przez około 30-60 sekund.
Po użyciu roztwór należy wypluć.
Leku Glimbax nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Glimbax
Przypadkowe, nieumyślne połknięcie jednej dawki roztworu do płukania jamy ustnej nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, ponieważ potencjalna połknięta dawka leku stanowiłaby od jednej piątej do jednej szóstej dawki zalecanej do stosowania ogólnego.Nie zgłaszano przypadków przedawkowania leku Glimbax.W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Glimbax
W przypadku pominięcia dawki leku nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, lecz zastosować ją w czasie wynikającym z zaleconego schematu dawkowania.W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Glimbax:
jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (diklofenak) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Glimbax.
jeśli u pacjenta występuje uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub na inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. po podaniu ibuprofenu, ketoprofenu, aspiryny wystąpił napad astmy, pokrzywka lub katar alergiczny).
u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Zawartość:
Lek Glimbax jest w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Butelka zawierająca 200 ml roztworu, w tekturowym pudełku. Do opakowania dołączona jest miarka dozująca o pojemności 15 ml.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: ANGELINI
Pozwolenie: MZ 14588
Ważne przed zastosowaniem
Ostrzeżenia
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Glimbax:
Podczas miejscowego stosowania leku, szczególnie długotrwałego, może dojść do rozwoju uczulenia (nadwrażliwości). W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie, jeśli będzie to konieczne.
Należy unikać kontaktu leku Glimbax z oczami.
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, nawet jeżeli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek Glimbax Stosowanie leku Glimbax u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby
Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Teoretycznie istnieje możliwość kumulacji leku oraz jego metabolitów w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, lecz jej znaczenie kliniczne jest nieznane.
Stosowanie leku Glimbax u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby modyfikacji schematu dawkowania.
Stosowanie leku Glimbax z innymi lekami
Nie są znane oddziaływania tego leku z innymi lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej.Informacje zawarte w tej ulotce mogą także dotyczyć leków stosowanych w przeszłości lub tych, które będą stosowane w przyszłości.Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.Leku Glimbax nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek Glimbax nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Ważne informacje o niektórych składnikach leku Glimbax
Lek Glimbax zawiera sodu benzoesan, który powoduje podrażnienie błon śluzowych.Lek Glimbax zawiera czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Glimbax może powodować działania niepożądane.
Podczas stosowania leku (zwłaszcza długotrwałego) mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel. Może również dojść do rozwoju reakcji nadwrażliwości. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku połknięcia lub długotrwałego stosowania leku Glimbax.Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.