Opis
Fitolizyna jest tradycyjnym lekiem roślinnym stosowanym jako środek moczopędny i przeciwzapalny.
Fitolizyna postać pasty doustnej, zawierającej wyciąg złożony z: kłącza perzu, łuski cebuli, liści brzozy, nasion kozieradki, korzenia pietruszki, ziela nawłoci, ziela skrzypu, korzenia lubczyku i ziela rdestu ptasiego.
Fitolizyna to produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Substancja czynna: złożone
Skład
Co zawiera lek Fitolizyna
- substancją czynną leku jest wyciąg złożony (1:1,3-1,6) z: kłącza perzu (Agropyri rhizomate) 12,5 cz., łuski cebuli (Allii cepae squama) 5,0 cz., liści brzozy (Betulae folio) 10,0 cz., nasion kozieradki (Foenugraeci semine) 15,0 cz., korzenia pietruszki (Petroselini radice) 17,5 cz., ziela nawłoci (Solidaginis herba) 5,0 cz., ziela skrzypu (Equiseti herba) 10,0 cz., korzenia lubczyku (Levistici radix) 10,0 cz. i ziela rdestu ptasiego (Polygoni avicularis herba) 15,0 cz.Ekstrahent: etanol 45% (V/V)
ZawartośćOpakowanie bezpośrednie stanowi tuba aluminiowa, zawierająca nie mniej niż 100 g pasty doustnej. Opakowaniem zewnętrznym jest kartonowe pudełko.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podanie doustneDorośli: l łyżeczkę (około 5 g) pasty rozpuścić w ½ szklanki ciepłej przegotowanej wody, pić 3-4 razy na dobę.
Dzieci i młodzieżStosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane.Bez konsultacji z lekarzem nie zaleca się stosowania dłużej niż 2-4 tygodnie.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieżyStosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane, ponieważ wymagana jest specjalistyczna porada lekarska.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Fitolizyna
jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae), z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae dawniej Umbelliferae), anetol lub na alergeny pyłku brzozy, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
w przypadkach, w których zaleca się zmniejszenie ilości płynów (np. ciężkie choroby serca lub nerek).
Uwagi do stosowania
Fitolizyna zawiera etanol, parahydroksybenzoesan etylu (E214) i skrobię pszeniczną
Lek zawiera 4% (V/V) etanolu tzn. do 200 mg etanolu w dawce jednorazowej, co jest równoważne 5 ml piwa, 2 ml wina na dawkę.Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.Lek zawiera parahydroksybenzoesan etylu (E214), który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).Lek zawiera skrobię pszeniczną. Lek odpowiedni dla osób z chorobą trzewną (celiakią). Leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna).
Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem stosowania leku Fitolizyna należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli objawy nasilą się, nie ustąpią lub towarzyszyć im będzie gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.Nie stosować przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca lub nerek.Podczas stosowania leku zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.Podczas stosowania leku nie należy zaniedbywać wizyt lekarskich.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa);
zawroty głowy;
nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia;
nadwrażliwość na promienie UV.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Dotychczas nie stwierdzono wpływu na działanie innych leków. W związku z działaniem moczopędnym należy brać pod uwagę szybszą eliminację innych, równocześnie przyjmowanych leków.Lek może:
nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych), leków hipoglikemizujących, soli litu, inhibitorów monoaminooksydazy,
przedłużać działanie pentobarbitalu, aminopiryny i paracetamolu,
hamować wchłanianie β-karotenu, α-tokoferolu, cholesterolu i leków w jelicie cienkim.
Ciąża i laktacja
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Sposób przechowywania15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: POLPHARMA
Pozwolenie: MZ 14174