Opis
Lek Axopirox, 80 mg/g to lakier leczniczy do stosowania na paznokcie. Zawiera substancję czynną cyklopiroks, która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych.
Wskazania
Lek Axopirox, 80 mg/g jest wskazany w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci (onychomykoza).
Substancja czynna: Ciclopiroxum
Skład
Substancją czynną leku jest cyklopiroks. 1 gram lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu. Pozostałe składniki leku to: etylu octan, alkohol izopropylowy, polimer metoksyetenu z estrem monobutylowym kwasu 2-butendiowego (1:1).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na paznokcie. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy nakładać cienką warstwę leku Axopirox, raz na dobę, na zmieniony chorobowo paznokieć.
Przed pierwszym nałożeniem leku Axopirox, należy usunąć możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia, na przykład za pomocą nożyczek oraz jak najwięcej zrogowaciałej warstwy za pomocą pilnika do paznokci.
Przez cały okres leczenia, warstwę lakieru należy usuwać raz w tygodniu zmywaczem do paznokci.
W trakcie takiego leczenia z płytki paznokciowej należy usuwać możliwie jak najwięcej zrogowaciałej warstwy, zawsze za pomocą pilnika do paznokci.
Jeżeli pomiędzy aplikacjami lakieru, warstwa lakieru na paznokciu ulegnie zniszczeniu, wystarczy ponownie nałożyć lek Axopirox na miejsca, gdzie lakier odpadł. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia grzybiczego, nie należy jednak stosować go dłużej niż przez 6 miesięcy.
Po każdym użyciu lakieru, zaleca się dokładne zamknięcie butelki, aby zapobiec wysychaniu roztworu. Należy unikać kontaktu lakieru z szyjką butelki, aby zapobiec przyklejeniu się zakrętki.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Axopirox:
jeśli pacjent ma uczulenie na cyklopiroks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
u dzieci, z powodu niewystarczających doświadczeń dotyczących tej grupy wiekowej;
podczas ciąży i karmienia piersią.
Zawartość:
Lek Axopirox to bezbarwny, przezroczysty do jasnożółtego roztwór. Opakowanie leku to butelka ze szkła oranżowego z zakrętką wyposażoną w pędzelek, w tekturowym pudełku.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: ARISTO PHARMA
Pozwolenie: MZ 26081
Ważne przed zastosowaniem Ostrzeżenia
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Axopirox należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Leki stosowane miejscowo, zwłaszcza długotrwale, mogą powodować wystąpienie reakcji uczuleniowych lub działań niepożądanych. W takich przypadkach należy zaprzestać stosowania leku Axopirox i rozpocząć odpowiednie, zalecone leczenie.
Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.
Na leczone paznokcie nie należy nakładać żadnego lakieru do paznokci ani żadnych produktów kosmetycznych do paznokci.
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania działań niepożądanych zdefiniowano jak poniżej:
Bardzo często: dotyczy więcej niż 1 na 10 pacjentów.
Często: dotyczy od 1 do 10 na 100 pacjentów.
Niezbyt często: dotyczy od 1 do 10 na 1 000 pacjentów.
Rzadko: dotyczy od 1 do 10 na 10 000 pacjentów.
Bardzo rzadko: dotyczy mniej niż 1 na 10 000 pacjentów.
Nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych.
W rzadkich przypadkach w wyniku kontaktu leku z przylegającą do paznokcia skórą, może wystąpić alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry.
Bardzo rzadko obserwowano zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, email: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.