Wskazania
Sachol jest wskazany do miejscowego stosowania:
w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej,
w nadżerkach i owrzodzeniach jamy ustnej,
w stanach zapalanych dziąseł,
w chorobach przyzębia.
Substancja czynna: choline salicylate; cetalkonium chloride
Skład
Substancje czynne: Pozostałe składniki
1 g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholinisalicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkoniichloridum): metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, a także pozostałe substancje pomocnicze: hydroksyetyloceluloza, glicerol, olejek anyżowy, etanol 96%, woda oczyszczona.
ZawartośćWielkość opakowania: 10 g.
Dawkowanie
Żel stomatologiczny Sachol należy stosować od 2 do 3 razy na dobę.
Sposób aplikacji:
niewielką ilość żelu należy nanieść na chorobowo zmienione miejsce i lekko wcierać przez około 2 minuty. Po zastosowaniu preparatu przez około pół godziny nie powinno się pić oraz spożywać pokarmów, aby nie zneutralizować działania leku. Bezpośrednio po aplikacji żel utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej przez kilka minut.
Lek Sachol należy stosować zgodnie z jego przeznaczeniem, według zaleceń producenta. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.
PrzeciwwskazaniaUczulenie na choliny salicylan, cetalkoniowy chlorek, inne salicylany lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.
Ostrzeżenia
Przed pierwszym zastosowaniem leku Sachol warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Bezpośrednio po aplikacji żelu miejscowo może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie.
Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. U starszych dzieci żel może być aplikowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Ze względu na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu i propylu parahydroksybenzoesanu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Sachol żel stomatologiczny może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscy podania: może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie.
Interakcje z innymi lekami
Podczas miejscowego stosowania produktu leczniczego zgodnie z zaleconym dawkowaniem, nie istnieje ryzyko wystąpienia interakcji. Tylko w przypadku znacznego przedawkowania i pojawienia się objawów ogólnego działania choliny salicylanu należy uwzględnić, że działa on synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi.
Ciąża i laktacja
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie przeprowadzono badań określających czas i stopień wchłonięcia choliny salicylanu do organizmu po miejscowym stosowaniu żelu na błonę śluzową jamy ustnej. Nie mniej jednak pochodne kwasu salicylowego są przeciwwskazane w III trymestrze ciąży, ponieważ mogą powodować powikłania okołoporodowe.
Pochodne kwasu salicylowego są wydzielane z mlekiem matki i nie zaleca się ich stosowania w okresie karmienia piersią.
Sposób przechowywania15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: PHARMASWISS
Pozwolenie: MZIOS 2302