Opis
Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus to lek w postaci aerozolu stosowanego do nosa, który łagodzi objawy niedrożności nosa, towarzyszące przeziębieniu albo zapaleniu błony śluzowej nosa. Produkt leczniczy może być stosowany do krótkotrwałego leczenia dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych.
Skład
Substancją czynna leku jest chlorowodorek oksymetazoliny.
0,5 mg/ml oksymetazoliny chlorowodorku.
1 dawka aerozolu (50 μl) zawiera około 25 mikrogramów oksymetazoliny chlorowodorku.
Substancje pomocnicze: sorbitol (E 420); sodu cytrynian (do wyrównania pH) (E 331); polisorbat 80; alkohol benzylowy; kwas cytrynowy bezwodny (do wyrównania pH) (E 330); suchy wyciąg z aloesu; benzalkoniowy chlorek, roztwór; lewomentol; acesulfam potasowy (E 950); cyneol; L-Karwon; disodu edetynian; woda oczyszczona.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego nozdrza nie częściej niż 2-3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego nozdrza nie częściej niż 2-3 razy na dobę.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat – nie stosować.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 5-7 dni z rzędu. Jeśli Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus stosowany jest dłużej, może powodować uczucie zatkanego nosa.
Działanie
Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus zawiera oksymetazolinę, która powoduje zwężenie naczyń w błonie śluzowej nosa, co skutkuje zmniejszeniem przekrwienia i udrożnieniem nosa.
Efekt działania leku pojawia się już po kilku minutach i utrzymuje się przez 12 godzin.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania leku Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus jest objawowe leczenie niedrożności nosa.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: uczulenia na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; pacjentów stosujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub u pacjentów, którzy przyjmowali inhibitory MAO w ciągu ostatnich 2 tygodni; pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania; pacjentów po przezklinowej hipofizektomii; zapalenia skóry lub błony śluzowej przedsionka nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa; pacjentów z ostrą chorobą wieńcową lub dusznością w przebiegu niewydolności serca.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób): kichanie, suchość i podrażnienie w nosie, jamie ustnej lub gardle.
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób): niepokój, zmęczenie, rozdrażnienie, zaburzenia snu, przyspieszony rytm serca, kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi, zatkany nos, obrzęk błony śluzowej nosa, ból głowy, nudności, rumieńce, wysypka i zaburzenia widzenia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić z lekarzem, jeśli pacjent: ma wysokie ciśnienie krwi, ma chorobę serca, w tym dławicę piersiową, ma cukrzycę, ma zaburzoną czynność tarczycy, ma rozrost gruczołu krokowego.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli pacjent przyjmuje: inhibitory monoaminooksydazy (IMAO); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne; beta-adrenolityki lub leki stosowane podczas leczenia wysokiego ciśnienia krwi; leki stosowane w chorobie Parkinsona (bromokryptyna).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią, podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 6 lat.