Opis
Syrop Bronchipret TE to produkt leczniczy roślinny stosowany w objawach kaszlu z zalegającą wydzieliną, w łagodnych do umiarkowanych infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli.
Wskazania
objawy kaszlu z zalegającą wydzieliną,
łagodne do umiarkowanych infekcje i stany zapalne dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli.
Substancja czynna: Hederae helicis folii extractum fluidum, Thymi herba
Skład
Syrop zawiera:
substancje czynne: wyciąg płynny z ziela tymianku, wyciąg płynny z liści bluszczu pospolitego
substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona, hydroksypropylobetadeks, sorbinian potasu, maltitol ciekły (15,6 g maltitolu/100 g syropu Bronchipret TE).
Dawkowanie
Bronchipret TE należy przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka: Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, lek Bronchipret TE, syrop należy przyjmować 3 razy na dobę:
Dzieci w wieku od 2 do 5 lat 3,2 ml tj. 9,6 ml na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat 4,3 ml tj 12,9 mlna dobę
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat 5,4 ml tj. 16,2 ml na dobę
Sposób podawania Doustnie. Należy użyć załączonej miarki i stosować lek Bronchipret TE, syrop 3 razy na dobę, odpowiednio do wieku pacjenta, zgodnie z instrukcją w tabeli powyżej. Syrop należy połknąć bez rozcieńczania. Lek można popić niewielką ilością płynu (najlepiej wody). Wymieszać przed użyciem!
W przypadku dolegliwości utrzymujących się ponad 10 dni lub pojawienia się trudności w oddychaniu, gorączki bądź ropnej lub krwistej wydzieliny, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
W przypadku utrzymującego się lub nawracającego kaszlu u dzieci w wieku pomiędzy 2 a 4 rokiem życia należy poradzić się lekarza, gdyż takie objawy mogą być oznaką ciężkiego przebiegu choroby.
Przeciwwskazania
W przypadku nadwrażliwości na substancje czynne oraz na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) oraz araliowatych (Araliacae), brzozę, bylicę pospolitą, seler, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Uwagi do stosowania
Lek Bronchipret TE, syrop zawiera 7% obj. alkoholu,
oznacza to że 5,4 ml zawiera do 0,30 g alkoholu, co jest równoważne 8 ml piwa lub 3 ml wina. Może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu. Obecność alkoholu należy również uwzględnić oraz skonsultować z lekarzem, chcąc zastosować produkt u dzieci w dawkach wyższych niż zalecane i w grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby czy padaczką.
Lek Bronchipret TE, syrop zawiera maltitol.
Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem leku Bronchipret TE, syrop należy poradzić się lekarza. Informacja dla diabetyków: Jedna dawka leku Bronchipret TE, syrop (5,4 ml) zawiera około 1,9 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Zawartość:
Przejrzysty syrop koloru brązowego, dostępny w butelkach ze szkła barwnego z polietylenowym ogranicznikiem wypływu, zakrętką z polipropylenu i dołączoną polipropylenową miarką, w tekturowym pudełku.
W kartoniku jednostkowym z nadrukiem umieszcza się 1 butelkę wraz z ulotką informacyjną.
Wielkości opakowań: 1 butelka po 100 ml.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: BIONORICA
Pozwolenie: MZ 23507
Kod EAN: 4029799168056
Ważne przed zastosowaniem Ostrzeżenia
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli objawy nie ustąpią po około 10 dniach lub wystąpią trudności w oddychaniu, gorączka, ropna lub krwista wydzielina, należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku Bronchipret TE bez konsultacji z lekarzem, jeżeli pacjent cierpi z powodu zapalenia bądź owrzodzenia błony śluzowej żołądka.
Ciąża i laktacja
Z powodu braku danych dotyczących stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży oraz w okresie laktacji, produktu leczniczego nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów
Specjalne środki ostrożności nie są wymagane.
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Interakcje z innymi lekami
Dotychczas nie są znane interakcje z żadnymi innymi lekami. Brak jest badań dotyczących wzajemnego oddziaływania leku Bronchipret TE, syrop z innymi lekami przy jednoczesnym podawaniu. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Bronchipret TE, syrop może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość występowania działań niepożądanych podzielono na następujące kategorie:
Bardzo często: u więcej niż 1 na 10 pacjentów;
Często: u więcej niż 1 na 100, pacjentów, ale mniej niż u 1 na 10 pacjentów;
Niezbyt u często: u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 100 pacjentów;
Rzadko: u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów, ale mniej niż u 1 na 1 000 pacjentów;
Bardzo rzadko: u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów,
Częstość nieznana nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Zaburzenia żołądka i jelit: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np. skurcze, nudności, wymioty, biegunka (niezbyt często).
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości skóry z wysypką (rzadko). Mogą również wystąpić takie reakcje nadwrażliwości jak: duszność wysiłkowa, pokrzywka i obrzęk twarzy, ust i (lub) okolicy gardła (częstość nieznana). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Bronchipret TE, syrop.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do: Strona 3 z 5 Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181 C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać także podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.