Opis
4FLEX Puregel to lek, który zawiera naproksen, który dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. 4FLEX Puregel precyzyjnie działa w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem.
Wskazania
bóle mięśniowo-stawowe;
choroba zwyrodnieniowa stawów.
Substancja czynna: Naproxenum
Skład
Substancja czynna Substancją czynną leku jest naproksen.
Pozostałe składniki trolamina, etanol 96%, karbomer, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować następująco: nanieść na skórę pasek żelu w ilości zależnej od rozmiarów bolącego miejsca (najczęściej pasek żelu o długości około 4 cm) i delikatnie masować do wchłonięcia.
Stosować od 4 do 5 razy na dobę w odstępach kilkugodzinnych.
Nie należy stosować leku 4Flex PureGel dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tygodni). Nie wolno stosować więcej niż 1000 mg naproksenu na dobę. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Miejsca podania nie należy przykrywać opatrunkami, takimi jak bandaże czy plastry
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku 4Flex PureGel:
jeśli pacjent ma uczulenie na naproksen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
jeżeli pacjent ma uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kwas acetylosalicylowy,
jeśli u pacjenta występuje stan zapalny skóry, uszkodzenie skóry lub otwarte rany,
w trzecim trymestrze ciąży.
Zawartość:
Opakowanie zawiera 100 g żelu.
Sposób przechowywania: poniżej 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: BAUSCH HEALTH
Pozwolenie: MZ 24756
Ważne przed zastosowaniemzwiń
Ostrzeżenia
Zachować ostrożność:
jeśli w przeszłości wystąpiły reakcje alergiczne (wysypka, świąd, zaczerwienienie) podczas stosowania innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry, gdyż istnieje możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych.
Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów, lek należy odstawić.
Nie należy stosować leku:
na błony śluzowe oraz do oczu - w razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe należy go usunąć obficie spłukując wodą;
pod opatrunki (bandaże, plastry);
doustnie.
Ponadto, w okresie leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego i opalania w solarium.
Ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwiobiegu należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną.
Działania niepożądane
Rzadko (nie więcej niż u 1 na 1000 pacjentów) może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, swędzenie), które ustępuje po odstawieniu leku.
W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane np. nudności, biegunka, senność, bóle głowy, reakcje nadwrażliwości (uczulenia). W takich przypadkach należy powiadomić lekarza. W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.