Lek Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka (zwanego także suchym zapaleniem rogówki i spojówek).
Właściwości leku Vidisic:
Lek Vidisic jest płynnym żelem, który wiąże wodę, tworząc na powierzchni oka przezroczystą warstwę ochronną, zapewniającą odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek. Jest łatwy w użyciu, jeśli stosuje się go zgodnie z instrukcją podawania.
Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka jest schorzeniem oczu, w przebiegu którego dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka. Może to być spowodowane zmniejszoną produkcją naturalnych łez, ich nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem. Jeśli ilość lub skład filmu łzowego są zaburzone, występuje zjawisko wysychania rogówki i spojówek, objawiające się pieczeniem, uczuciem suchości oka, uczuciem piasku w oku, uczuciem ucisku i nadwrażliwością na światło.
Zespół suchego oka jest bardzo częstym schorzeniem oczu. Może być on spowodowany przez wiele czynników, w tym przez pracę w klimatyzowanym pomieszczeniu, pracę przy komputerze, zanieczyszczeniem środowiska, przyjmowaniem niektórych leków, zmianami hormonalnymi w trakcie menopauzy, czy zmniejszeniem produkcji łez w starszym wieku.
Wskazania
Objawowe leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówek.
Substancja czynna: acidum polyacrylicum
Skład
Substancja czynna: Pozostałe składniki
1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru: cetrymid, sodu wodorotlenek, sorbitol, woda do wstrzykiwań.
Działanie
Żel o bardzo długim czasie działania. Prepareat, którego lepkości wynosi ok. 4500 mPas, zbudowany jest z trójwymiarowego szkieletu kwasu poliakrylowego, w którym zamknięta jest woda. Po zakropleniu preparatu, w momencie zamykania powiek następuje uwolnienie pewnej ilości cząsteczek wody; z chwilą otwierania powiek struktura szkieletu kwasu akrylowego ulega odtworzeniu z jednoczesnym wbudowaniem cząsteczek wody.
Dawkowanie
Dawkowanie Vidisic w leczeniu zespołu suchego oka zależy od stanu indywidualnego pacjenta.
Krople należy podawać do worka spojówkowego 3 do 5 razy na dobę lub w zależności od potrzeb częściej oraz około 30 minut przed snem (w przeciwnym razie istnieje ryzyko sklejenia powiek).
Należy konsultować się z lekarzem okulistą w trakcie stosowania produktu Vidisic w leczeniu zespołu suchego oka, które zazwyczaj wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu Vidisic .
Uwagi do stosowania
Przy jednoczesnym stosowaniu innych leków okulistycznych preparat Vidisic należy podawać jako ostatni po upływie 5 min.
Zawartość:
Vidisic dostępny jest w tubie, zawierającej 10 g żelu.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: MANN
Pozwolenie: MZ 6954
Ważne przed zastosowaniem
Ostrzeżenia
Jeśli objawy zespołu suchego oka utrzymują się lub się nasilają, należy przerwać stosowanie leku Vidisic i skonsultować się z lekarzem.
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, powinien je zdjąć przed zastosowaniem leku Vidisic. Soczewki kontaktowe można ponownie założyć po upływie co najmniej 15 minut od podania leku Vidisic.
Lek Vidisic jest lekiem jałowym do pierwszego otwarcia. Bardzo ważne jest utrzymywanie tuby w czystości i niedopuszczenie do zanieczyszczenia jej zawartości. Podczas stosowania leku należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć dotykania oczu, powiek i innych powierzchni końcówką tuby
Ciąża i laktacja
Ciąża
Ze względu na brak danych dotyczących stosowania karbomeru u kobiet w ciąży, zaleca się unikanie stosowania leku Vidisic w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Nie wiadomo czy karbomer lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Z tego względu nie
Prowadzenie pojazdów
Lek Vidisic wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować zaburzenia ostrości widzenia przez krótki okres czasu, powodując niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych prac do momentu odzyskania ostrości widzenia.
Interakcje z innymi lekami
Lek Vidisic może przedłużać czas kontaktu innych leków okulistycznych z powierzchnią oka.
Jeśli w trakcie stosowania leku Vidisic konieczne jest jednoczesne podawane innego leku lub leków do oczu, np. kropli do oczu należy zachować co najmniej 5 minutową przerwę pomiędzy podaniem kolejnych leków. W przypadku gdy lek Vidisic jest stosowany dodatkowo z maścią do oczu, przerwa pomiędzy podaniem obu leków powinna wynosić 15 minut. Lek Vidisic powinien być zawsze stosowany jako ostatni.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Vidisic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
pieczenie oczu
zaczerwienienie oczu
wyprysk na powiece
uczucie obecności ciała obcego w oku
olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
świąd oczu
uczucie lepkości w oku
powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki
łzawienie
niewyraźne widzenie.
Powyższe reakcje, w tym reakcje pochodzenia alergicznego, mogą być wywołane przez substancję konserwującą zawartą w leku (cetrymid) lub mogą być związane z nietolerancją jednego z pozostałych składników leku. Cetrymid może także powodować uszkodzenie nabłonka rogówki.
Niewyraźne widzenie po podaniu leku Vidisic może być związane z dużą lepkością produktu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.