Wskazania
Łagodzenie objawów związanych z przeziębieniem i grypą, w tym dolegliwości bólowych (m.in. bólu gardła i głowy), obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, oraz obniżenie gorączki.
Substancja czynna: phenylephrine , paracetamolum
Skład
Substancja czynna: Pozostałe składniki
Substancjami czynnymi leku są paracetamol i fenylefryny chlorowodorek. Każda saszetka zawiera 600 mg paracetamolu i 10 mg fenylefryny chlorowodorku (co odpowiada 8,2 mg fenylefryny).: sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, skrobia kukurydziana, sodu cyklaminian, sacharyna sodowa, kwas askorbowy, krzemionka koloidalna bezwodna, aromat czerwonej pomarańczy, kurkumina proszek 5% P-WD (kurkumina E 100 + syrop glukozowy wysuszony).
Zawartość10 saszetek z proszkiem do sporządzania roztworu doustnego.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat:
1 saszetka co 4-6 godzin. Maksymalnie stosuje się 4 saszetki na dobę.
Stosowanie u dzieci
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób stosowania
Rozpuścić zawartość 1 saszetki w szklance gorącej lub zimnej wody (ok. 150 ml), ewentualnie dosłodzić do smaku.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku Tantum Flu o smaku pomarańczowym nie należy stosować dłużej niż 5 dni.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Tantum Flu o smaku cytrynowym:
jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, fenylefryny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba serca;
jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) lub nadczynność tarczycy;
jeśli pacjent przyjmuje lub w ciągu ostatnich 14 dni przyjmował leki zwane inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), stosowane zazwyczaj w leczeniu depresji;
jeśli pacjent przyjmuje inne leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i oczu (sympatykomimetyki).
Ostrzeżenia
Nie należy stosować tego leku jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, ponieważ przyjęcie więcej niż 6 - 8 g paracatetmolu na dobę może uszkodzić wątrobę.
Uszkodzenie wątroby może wystąpić również po zastosowaniu mniejszych dawek leku, lub po krótkotrwałym stosowaniu paracetamolu przez pacjentów bez wcześniejszego zaburzenia czynności wątroby, ale spożywających równocześnie alkohol lub inne substancje toksyczne dla wątroby.
Długotrwałe nadużywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby przez paracetamol.
Najwyższe ryzyko uszkodzenia wątroby występuje w przypadku chronicznych alkoholików z krótkim okresem abstynencji (12 godzin).
Podczas stosowania tego leku nie należy spożywać alkoholu.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Tantum Flu o smaku pomarańczowym należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
Jeśli u pacjenta występuje zespół Raynauda (niedostateczne krążenie krwi powodujące blednięcie i drętwienie palców) lub cukrzyca.
Jeśli u pacjenta występują problemy z wątrobą lub nerkami.
Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby przebiegająca bez marskości (tj. niezwiązana ze zmianami w obrębie komórek wątroby).
Jeśli u pacjenta występuje jaskra zamkniętego kąta lub powiększenie gruczołu krokowego.
Tantum Flu o smaku cytrynowym zawiera sacharozę, sód i glukozę:
Sacharoza: ten lek zawiera 2 g sacharozy w jednej saszetce. Jeśli lekarz stwierdził u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem tego leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą stosujących więcej niż 2 saszetki na dobę (wówczas zawartość sacharozy przekracza 5 g).
Sód: ten lek zawiera 135,8 mg sodu w jednej saszetce. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów stosujących dietę o zmniejszonej zawartości sodu.
Glukoza: Jeśli lekarz stwierdził u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem tego leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Przedawkowanie
Jeśli pacjent lub ktokolwiek inny zażył większą niż zalecana dawkę leku Tantum Flu o smaku cytrynowym lub jeśli występuje podejrzenie, że dziecko połknęło zawartość saszetki, należy niezwłocznie udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala lub do lekarza. Ze względu na ryzyko wystąpienia późnych objawów uszkodzenia wątroby należy to zrobić nawet wówczas, gdy pacjent czuje się dobrze. Należy wziąć ze sobą tę ulotkę, pozostałe saszetki i opakowanie leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko: mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób
Reakcje skórne
Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych
reakcje alergiczne lub reakcje nadwrażliwości (takie jak wysypka skórna),
zmiany we krwi, takie jak trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi, które może powodować, że łatwiej występuje krwawienie i powstają siniaki), pancytopenia (zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek), agranulocytoza, leukopenia lub neutropenia (zmniejszenie liczby krwinek białych, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakażenia),
wysokie ciśnienie krwi,
ból głowy,
wymioty,
kołatanie serca (nieregularne lub przyspieszone bicie serca),
ostre zapalenie trzustki (stan zapalny trzustki charakteryzujący się występowaniem nagłego bólu brzucha),
trudności w oddawaniu moczu (jedynie u mężczyzn).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, w tym o lekach wydawanych bez recepty.
Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z poniższych leków:
leki mogące zwiększać wchłanianie paracetamolu (np.metoklopramid i domperydon, stosowane w nudnościach i wymiotach) lub mogące je zmniejszać lub opóźniać (np. kolestyramina, stosowana, gdy występuje zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi);
leki rozrzedzające krew i zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi (np. warfaryna i inne pochodne kumaryny), gdyż paracetamol stosowany w dużych dawkach może nasilać ryzyko krwawienia;
preparaty zawierające trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (stosowane w leczeniu depresji), inne leki ułatwiające oddychanie w wyniku udrożnienia przewodów nosowych lub barbiturany (stosowane w zaburzeniach snu lub padaczce);
leki zawierające inhibitory monoaminooksydazy;
leki zawierające tzw. beta-blokery (stosowane w leczeniu nadciśnienia krwi) i leki rozszerzające naczynia krwionośne (stosowane w leczeniu nadciśnienia krwi, bólu nóg wywołanym przez problemy naczyniowe lub w zespole Raynauda);
leki stosowane w niewydolności serca (digoksyna i glikozydy nasercowe).
Prowadzenie pojazdów
Nie wykazano, aby lek Tantum Flu o smaku cytrynowym wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania leku Tantum Flu o smaku cytrynowym w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Sposób przechowywania25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: ANGELINI
Pozwolenie: MZ 24009