Substancja czynna: rhei
Skład
Rhei radix pulveratum – 513,5 mg
Substancje pomocnicze patrz pkt. 6.1
ZawartośćRadirex to tabletki okrągłe, dwuwypukłe, barwy brązowej. Opakowanie jednostkowe to pudełko tekturowe zwierające 1 lub 2 blistry z folii Al./PVC po 10 tabletek
Dawkowanie
Doustnie: dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia 2 tabletki jednorazowo, najlepiej przed snem. W razie potrzeby dawkowanie można zwiększyć do 3 tabletek dziennie.
Najodpowiedniejszą dawką indywidualną jest najniższa dawka potrzebna do uzyskania miękkiego stolca.
Działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, niedrożność jelit, atonia jelit, ostre i przewlekłe choroby zapalne jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenie wyrostka robaczkowego, guzki krwawnicze, zapalenie kłębuszków nerkowych, kamica szczawianowa, biegunka, odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe oraz bóle brzucha o niejasnej etiologii.
Ciąża i laktacja. Dzieci poniżej 12 roku życia.
Ostrzeżenia
Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych środków przeczyszczających, także leku Radirex nie należy podawać, jeśli występują jakiekolwiek niezdiagnozowane objawy ostrego lub uporczywego bólu brzucha.
Jeśli konieczne jest codzienne przyjmowanie środków przeczyszczających, wówczas należy zwrócić się do specjalisty o zbadanie przyczyn zaparcia. Należy unikać długotrwałego przyjmowania środków przeczyszczających. Przy kuracji tymi lekami trwającej ponad 2 tygodnie konieczny jest nadzór lekarski. Przewlekłe stosowanie może spowodować odkładanie się pigmentów w błonie śluzowej jelit (pseudomelanosis coli) – jednakże jest to zjawisko nieszkodliwe i ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania leku. Nadużywanie leku Radirex prowadzące do strat płynów i elektrolitów, może spowodować uzależnienie związane z koniecznością przyjmowania zwiększonych dawek leku w celu uzyskania efektu przeczyszczającego. Nadużywanie spowodować może zaburzenia funkcjonowania okrężnicy (atonia). Przyjmowanie przez dłuższy okres środków przeczyszczających zawierających antranoidy może spowodować nasilenie zaparć. Hipokaliemia może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zaburzeń nerwowo-mięśniowych, szczególnie w przypadku jednoczesnego przyjmowania glikozydów nasercowych, diuretyków lub kortykosteroidów. Przewlekłe stosowanie może prowadzić do wystąpienia białkomoczu i krwiomoczu.
Stosowanie stymulujących środków przeczyszczających przy przewlekłych zaparciach nie może zastąpić konieczności zmiany diety.
Należy unikać stosowania leku podczas miesiączki.
Przedawkowanie
Przedawkowanie leku może spowodować gwałtowną biegunkę, prowadzącą do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, z typowymi następstwami jak m.in. zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśniowe. Przy przedawkowaniu należy doprowadzić do zbilansowania płynów i elektrolitów w ustroju.
Działania niepożądane
Zwykle nie obserwuje się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne na składniki preparatu, biegunka, hipokaliemia, skurcze oraz bóle brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Żółte lub czerwono-brązowe (w zależności od pH) zabarwienie moczu wywołane przez metabolity jest nieistotne klinicznie.
Interakcje z innymi lekami
Działanie glikozydów nasercowych może ulec nasileniu w przypadku obniżenia poziomu potasu, spowodowanego nadużywaniem preparatów rzewienia. Obniżenie poziomu potasu może wpływać na działanie równocześnie stosowanych leków antyarytmicznych i glikozydów nasercowych. Stosowane równocześnie środki moczopędne, sterydy kory nadnerczy czy korzeń lukrecji mogą zwiększyć utratę potasu.
Prowadzenie pojazdów
Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Ciąża i laktacja
Nie badano bezpieczeństwa leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia.
Sposób przechowywania15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HERBAPOL WROCŁAW
Pozwolenie: MZ R/0798