Substancja czynna: złożone
Skład
Borowina
ZawartośćPasta Borowinowa Lecznicza: opakowanie zawiera 5 sztuk torebek PE (18 cm x 30 cm) zawierających pastę w formie plastrów (1 plaster 420-450 g)
Dawkowanie
Sposób podawania: Na skórę
Dawkowanie:
Plastry borowinowe
Torebkę z plastrem zanurzyć w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut w celu ogrzania go do temperatury około 400C.
Wyjąć z wody i odciąć nożyczkami oba krótsze boki torebki, a następnie przeciąć przez środek powierzchni torebki.
Przecięta torebkę odchylić na zewnątrz i odkrytą powierzchnię plastra przyłożyć na chore miejsce.
Uformować plaster, aby dokładnie przylegał do miejsca okładu. Przecięta folię pozostawić na zewnątrz i okład przykryć ręcznikiem lub kocem. Czas trwania zabiegu ok. 30 min, w przypadku dłuższego trwania zabiegu zaleca się okład okryć poduszką elektryczną. Pokrycie okładem większych powierzchni ciała uzyskuje się przez równoczesne użycie dwóch lub więcej plastrów.
Pasta borowinowa
Do okładów i zawijań Produkt leczniczy należy podgrzać do temperatury 38-39oC przez umieszczenie pojemnika z lekiem w naczyniu z gorącą wodą i wymieszaniu w celu równomiernego podwyższenia temperatury w całej masie. Pastę Borowinową Leczniczą nakłada się na określoną część ciała warstwą grubości ok. 0,5-1 cm, a następnie okrytą lekiem część ciała zawija się w folię i ręcznik lub koc w zależności od wielkości powierzchni ciała pokrytej lekiem. Zabieg powinien trwać co najmniej 30 minut, maksymalnie do 60 minut. Po zabiegu zmywa się ciało strumieniem wody nie używając szczotek. Temperatura wody powinna wynosić 37-38oC. Okład bez zawijań stosuje się głównie w schorzeniach dermatologicznych, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza Technika wykonywania okładu analogiczna jak przy zawijaniach.
Do kąpieli zawiesinowych Kąpiel zawiesinową przygotowuje się przez zmieszanie 1 do 3 kg Pasty Borowinowej Leczniczej ze zwykłą wodą, lecz nie mniej niż jedno opakowanie na wannę. Temperatura mieszaniny powinna być regulowana stosunkiem wody gorącej i zimnej, przy czym nie może być wyższa dla wody od 80oC, a dla kąpieli zawiesinowej od 37 do 38oC. Czas trwania zabiegu około 15 minut.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną. Nie należy stosować leku u chorych w postaci kąpieli zawiesinowej z silnie zaznaczonymi stanami zapalnymi, u chorych z wycieńczeniem ogólnym oraz z niewydolnością krążenia.
Ostrzeżenia
Nie należy stosować leku na uszkodzoną skórę (np. rany i oparzenia) Leku nie nakładać w okolice serca.
Działania niepożądane
Dotychczas nie stwierdzono.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail:ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Sposób przechowywania15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: BIOCHEM MICHALIK
Pozwolenie: MZIOS R/0463