Opis
Octenisept w atomizerze to gotowy do stosowania lek do odkażania ran, błony śluzowej i skóry. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Mikrobiologiczna skuteczność leku została szeroko udokumentowana zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i klinicznych. Skuteczność leku w zakresie niszczenia mikroorganizmów lub inaktywowania wirusów występuje już po 1 minucie od zastosowania płynu.
Wskazania
Preparat przeznaczony do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi:
w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, na oddziałach intensywnej terapii i oddziałach zakaźnych,
przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych,
przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych,
przy płukaniu ropni skóry, tkanki podskórnej, ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków, itp.,
przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych,
w obrębie narządów rodnych kobiety np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny,
przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym przy cewnikowaniu,
przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie,
do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy przed założeniem IUP,
przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem,
przed badaniami andrologicznymi,
w pediatrii,
do dezynfekcji jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.
Działanie
Działanie preparatu:
bakteriobójcze (łącznie z MRSA, Chlamydium, Mycoplasma);
grzybobójcze;
drożdżakobójcze;
pierwotniakobójcze (łącznie z Trichomonas);
wirusobójcze (Herpes simplex, HBV i HIV).
Substancja czynna: złożone
Skład
100 g płynu zawiera substancje:
oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g
fenoksyetanol 2,00 g
kokamidopropylobetaina (roztwór 30%*)
sodu d-glukonian
glicerol 85%
sodu wodorotlenek
woda oczyszczona ad 100,00 g
*octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego (0,30 g), sodu chlorek (0,05 g), woda (0,65 g)
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek octenisept zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej. Podanie na skórę, doogniskowo.
Odkażanie ran chirurgicznych:
Skuteczność leku octenisept potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Lek octenisept działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Płukanie zakażonych ran chirurgicznych:
Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Uwaga! W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz).
Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem octenisept w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.):
W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych itp. lek octenisept stosuje się w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
Dezynfekcja skóry i błony śluzowej:
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania – minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć leku octenisept z opakowania z pompką rozpylającą rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp lek rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Irygacje:
Lek octenisept może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.
Dezynfekcja jamy ustnej:
Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept przez 20 sekund.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, alkohol fenoksyetylowy lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji.
Ostrzeżenia
Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji. większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji.
Przedawkowanie
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku octenisept. W razie zastosowania ilości leku większej niż zalecana lub spożycia leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią. Po irygacjach pochwy w rzadkich przypadkach może wystąpić odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek zdziałaniem leku.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al.Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel. (22) 49 21 301 i fax (22) 49 21 309,
e-mail:ndl@urpl.gov.pl.
Interakcje z innymi lekami
Leku octenisept nie należy stosować razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.
Octenisept jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami tworzyć trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).
Prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku octenisept na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ciąża i laktacja
Brak jest wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Zawartość
Octenisept ma postać przejrzystego, bezbarwnego prawie bezwonnego płynu. Opakowanie: Butelki z HDPE z pompką rozpylającą z LDPE z zabezpieczeniem gwarancyjnym, zawierające 250 ml płynu. Butelka 50 ml jest umieszczona w pudełku tekturowym.
Sposób przechowywania
15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: SCHUELKE & MAYR
Pozwolenie: MZIOS 10328/M/9