Opis
Substancją czynną leku Levalergedd jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Levalergedd jest lekiem przeciwalergicznym.
Wskazania
Lek Levalergedd stosuje się w leczeniu objawów alergicznych związanych z:
alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (w tym przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa)
pokrzywką.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Substancja czynna: Levocetirizini dihydrochloridum
Skład
Substancją czynną leku jest lewocetyryzyna. Lewocetyryzyna jest obecna w postaci lewocetyryzyny dichlorowodorku (5 mg), co odpowiada 4,2 mg lewocetyryzyny.
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian (rdzeń tabletki) oraz hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400 (otoczka).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych to 1 tabletka na dobę.
Dawkowanie w specjalnych grupach pacjentów:
Zaburzenia czynności nerek i wątrobyJeśli u pacjenta występuje łagodna lub umiarkowana niewydolność nerek, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Levalergedd. Lekarz może zmieniać dawkę leku w zależności od stopnia nasilenia choroby nerek.U pacjentów z ciężką chorobą nerek wymagającą dializ nie wolno stosować leku Levalergedd.Pacjenci, u których występują wyłącznie zaburzenia czynności wątroby, powinni przyjmować zwykle zalecaną dawkę leku.U pacjentów, u których występują zarówno zaburzenia czynności wątroby, jak i zaburzenia czynności nerek, może być konieczne zastosowanie mniejszej dawki w zależności od stopnia ciężkości choroby nerek. U dzieci dawkę należy także dostosować do masy ciała. Dawkę leku ustali lekarz.Pacjenci w podeszłym wieku (65 lat i powyżej)U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawki, jeżeli czynność nerek jest prawidłowa.Stosowanie u dzieciNie zaleca się podawania tabletek Levalergedd dzieciom w wieku poniżej 6 lat.W jaki sposób i kiedy należy przyjmować lek Levalergedd?Lek przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.Tabletki Levalergedd należy połykać w całości, popijając wodą. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Jak długo należy przyjmować lek Levalergedd?
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy stosować leku Levalergedd przez okres dłuższy niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Levalergedd u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ tabletki powlekane nie pozwalają na odpowiednie dostosowanie dawki.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Levalergedd
jeśli pacjent ma uczulenie na lewocetyryzyny dichlorowodorek, cetyryzynę, hydroksyzynę, jakiekolwiek inne pochodne piperazyny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek wymagająca dializ.
Zawartość:
7 tabletek powlekanych
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: SYNOPTIS PHARMA
Pozwolenie: MZ 21340
Kod EAN: 5909991075262
Ważne przed zastosowaniem Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem stosowania leku Levalergedd należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli u pacjenta występuje łagodna lub umiarkowana niewydolność nerek, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Levalergedd. Lekarz może zmieniać dawkę leku w zależności od stopnia nasilenia choroby nerek.
Jeśli u pacjenta występują trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego (np. wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego lub rozrostu gruczołu krokowego), należy poradzić się lekarza.
Jeśli pacjent ma epilepsję lub jest narażony na wystąpienie drgawek, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ stosowanie leku Levalergedd może powodować nasilenie drgawek.
Jeśli pacjent ma zaplanowane wykonanie testów alergicznych, należy zapytać lekarza, czy pacjent powinien przerwać stosowanie leku Levalergedd na kilka dni przed wykonaniem testów. Lek Levalergedd może wpływać na wyniki testów alergicznych.
Levalergedd zawiera laktozę
Tabletki zawierają laktozę. Jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Ciąża i laktacja
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów
U niektórych pacjentów stosujących lek Levalergedd może wystąpić senność, zmęczenie i wyczerpanie. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn do czasu poznania swojej reakcji na lek. Jednak specjalne testy przeprowadzone z udziałem zdrowych ochotników po przyjęciu lewocetyryzyny w zalecanej dawce nie wykazały wpływu leku na koncentrację uwagi, zdolność reagowania lub zdolność prowadzenia pojazdów.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób):
suchość w jamie ustnej
bóle głowy
zmęczenie
senność
Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób):
wyczerpanie
bóle brzucha
Częstość nieznana (częstość występowania nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
kołatanie serca
przyspieszone bicie serca
drgawki
mrowienie
zawroty głowy
omdlenia
drżenie
zaburzenia smaku
uczucie wirowania lub kołysania
zaburzenia widzenia
niewyraźne widzenie
rotacyjne ruchy gałek ocznych (niekontrolowany okrężny ruch gałek ocznych)
bolesne lub utrudnione oddawanie moczu
niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego
obrzęki
świąd
wysypka
pokrzywka (obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry)
wykwity skórne
duszność
zwiększenie masy ciała
bóle mięśni
bóle stawów
pobudzenie lub zachowanie agresywne
omamy
depresja
bezsenność
nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem
koszmary senne
zapalenie wątroby
zaburzenia czynności wątroby
wymioty
zwiększenie apetytu
nudności
biegunka
świąd (intensywne swędzenie) po przerwaniu stosowania leku
W razie wystąpienia pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Levalergedd i zgłosić się do lekarza. Do objawów reakcji nadwrażliwości należą: obrzęk jamy ustnej, języka, twarzy i (lub) gardła, trudności w oddychaniu lub połykaniu (ucisk w klatce piersiowej lub świszczący oddech), pokrzywka, nagły spadek ciśnienia krwi, prowadzący do zapaści lub wstrząsu, które mogą prowadzić do zgonu.