Skład
100 g leku zawiera:
substancje czynne: nalewka z Valeriana officinalis L., radix (korzeń kozłka) (1:5), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V) - 25,0 g Nalewka z Mentha x piperite L., folium (liść mięty pieprzowej) (1:20), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 90° - 25,0 g Nalewka z Hypericum perforatum L., herba (ziele dziurawca) (1:4,47), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70° - 25,0 g Nalewka gorzka (1:5) z: Gentiana lutea L., radix (korzeń goryczki) Menyanthes trifoliata L., folium (liść bobrka) 4 Citrus aurantium L., pericarpium (naowocnia pomarańczy gorzkiej) (rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70°) - 25,0 g
65%-75% (V/V) etanolu.
Zawartość
Butelka ze szkła brunatnego w tekturowym pudełku.
Butelka zawiera 39 ml płynu.
Do opakowania dołączona jest miarka.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podanie doustne.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2,5 ml płynu rozcieńczyć w ¼ szklanki wody, pić 3 razy na dobę. W niestrawności zazwyczaj stosuje się po posiłkach, w braku apetytu pół godziny przed posiłkiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Uwagi do stosowania
Krople Żołądkowe Forte zawierają etanol (alkohol)
Lek zawiera do 75% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 1480 mg na dawkę jednorazową (2,5 ml), co jest równoważne 37,5 ml piwa, 15,6 ml wina na dawkę. Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.
Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem stosowania leku Krople Żołądkowe Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami umysłowymi.
Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej.
Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV.
Przedawkowanie
Brak danych na temat przedawkowania leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):
tachykardia.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
uczucie niepokoju,
ból głowy,
nadwrażliwość na światło słoneczne (szczególnie u osób o jasnej karnacji),
skórne reakcje alergiczne, świąd,
uczucie zmęczenia,
nudności, skurcze brzucha, zgaga. W przypadku zastosowania kropli u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym choroba może ulec zaostrzeniu i może nasilić się zgaga.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Pacjenci przyjmujący inne leki, które wydawane są z przepisu lekarza, powinni przed zastosowaniem przetworów z dziurawca poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Prowadzenie pojazdów
Lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący lek nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak wystarczających danych nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Sposób przechowywania 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HERBAPOL LUBLIN
Pozwolenie: MZIOS 4941