Czym są tabletki Klimadynon?
Lek Klimadynon jest lekiem roślinnym wskazanym do stosowania u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się.
Wskazania
Łagodzenie dolegliwości menopauzalnych charakteryzujących się m.in. uderzeniami gorąca i obfitym poceniem.
Substancja czynna: Cimicifugae racemosae rhizoma
Skład
1 tabletka zawiera:
2,8 mg substancji czynnej suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V)
pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kopolimer amoniometakrylanowy, typ A, rozproszenie 30% (Eudragit RL 30D), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), laktoza jednowodna, makrogol 6000, magnezu stearynian (roślinny), skrobia ziemniaczana, oczyszczony talk, wodorotlenek sodu, kwas sorbowy, tytanu dwutlenek (E 171)
Dawkowanie leku Klimadynon
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka to: Zazwyczaj dawka dla dorosłych pacjentek w okresie menopauzy to po 1 tabletce powlekanej dwa razy na dobę, rano i wieczorem (maksymalnie 2 tabletki powlekane dziennie).
Sposób podawania: Do podawania doustnego.
Tabletki powlekane należy popić płynem. Tabletek nie żuć i nie ssać.
Czas trwania leczenia:
Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania produktu leczniczego, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Klimadynon nie należy stosować bez porady lekarza dłużej niż przez 6 miesięcy.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ten lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży. Szczególne grupy pacjentów: Nie ma dostępnych danych odnośnie instrukcji dawkowania w przypadku zaburzeń czynności nerek.
Pacjentki z zaburzeniami czynności wątroby w wywiadzie nie powinny przyjmować leku Klimadynon bez porady lekarza.
Przeciwwskazania
Nie przyjmować leku Klimadynon:
jeśli pacjentka ma uczulenie (nadwrażliwość) na kłącze pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Uwagi do stosowania
Lek Klimadynon zawiera laktozę.
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Zawartość:
Opakowanie zawiera 60 tabletek powlekanych.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: BIONORICA
Pozwolenie: MZ 22030
Ważne przed zastosowaniemzwiń
Ostrzeżenia
Należy omówić z lekarzem:
jeśli u pacjentki występują zaburzenia czynności wątroby w wywiadzie. Należy wykonać testy czynnościowe wątroby.
jeśli u pacjentki pojawią się objawy przedmiotowe i podmiotowe sugerujące uszkodzenie wątroby (zmęczenie, utrata apetytu, zażółcenie skóry i oczu lub silny ból brzucha z nudnościami i wymiotami lub ciemne zabarwienie moczu). Pacjentka powinna przerwać przyjmowanie leku Klimadynon® i niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
jeśli pojawi się krwawienie z pochwy lub wystąpią niejasne lub nowe objawy.
jeśli pacjentka była wcześniej leczona lub jest obecnie leczona w związku z rakiem piersi lub innymi nowotworami zależnymi od hormonów
jeśli pacjentka przyjmuje estrogeny. Jeśli którykolwiek z powyższych przypadków dotyczy pacjentki, nie należy przyjmować leku Klimadynon bez poradzenia się lekarza.
Ciąża i laktacja
Lek Klimadynon nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Podczas występowania objawów menopauzalnych pacjentka nadal może zajść w ciążę i w związku z tym powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka ludzkiego.
Lek Klimadynon nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań nad wpływem tego leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje przyjmować.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Ocenę działań niepożądanych oparto na poniższych określeniach częstości występowania:
Bardzo często: mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób
Często: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób
Niezbyt często: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób
Rzadko: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1 000 osób
Bardzo rzadko: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 osób
Nie znana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Częstość poniższych działań niepożądanych nie jest znana:
Stosowaniu produktów zawierających pluskwicę groniastą towarzyszy działanie toksyczne na wątrobę (w tym zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby).
Reakcje skórne (pokrzywka, świąd, wysypka)
Obrzęk tkanek twarzy i kończyn dolnych
Objawy żołądkowo-jelitowe (tj. zaburzenia dyspeptyczne, biegunka)