Ketonal Sprint Max - charakterystyka
Lek Ketonal Sprint Max zawiera substancję czynną ketoprofen w postaci ketoprofenu z lizyną. Należy do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ.
Wskazania do stosowania leku Ketonal Sprint Max
Lek Ketonal Sprint Max stosuje się u dorosłych i u młodzieży w wieku 16 lat lub starszej w krótkotrwałym objawowym leczeniu lekkiego lub umiarkowanego ostrego bólu, takiego jak:
ból głowy
bóle zębów
bolesne miesiączkowanie
ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami
Dorośli: należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po 3 dniach w przypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu.
Młodzież: jeśli po 3 dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.
Substancja czynna: Ketoprofenum
Skład leku Ketonal Sprint Max
Substancją czynną jest ketoprofen. Każda saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg).
Pozostałe składniki to: mannitol (E 421), powidon K30, aromat miętowy (zawiera maltodekstrynę i gumę arabską), sodu chlorek, sacharyna sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna.
Jak stosować lek Ketonal Sprint Max?
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku 16 lat i więcej
Pół dwudzielnej saszetki do trzech razy na dobę lub jedna cała dwudzielna saszetka do dwóch razy na dobę.
Między kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 8-godzinną przerwę.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Dawkę powinien ustalić lekarz, który może rozważyć zmniejszenie zwykle stosowanej dawki.
Zaburzenia czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lekarz może zmniejszyć dawkę. Leku Ketonal Sprint Max nie wolno stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Sposób stosowania
Otworzyć saszetkę wzdłuż linii oznaczonej „pół dawki” w celu uzyskania dawki zawartej w jednej części saszetki.
Otworzyć saszetkę wzdłuż linii oznaczonej „cała dawka” w celu uzyskania dawki zawartej w całej saszetce.
Wsypać zawartość do szklanki z około 100 ml wody.
Mieszać dokładnie przez około 30 sekund aż do rozpuszczenia granulatu.
Otrzymany roztwór doustny należy wypić natychmiast po przygotowaniu, podczas posiłku.
Czas trwania leczenia
Dorośli: należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po 3 dniach stosowania leku w przypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu.
Młodzież: należy skonsultować się z lekarzem, jeśli po 3 dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej.
Ketonal Sprint Max u dzieci i młodzieży
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. Jeśli lek przyjmowany jest przez nastolatka w wieku 16 lub więcej lat, lekarz może częściej przeprowadzać badania kontrolne. Należy poradzić się lekarza.
Kiedy nie stosować leku Ketonal Sprint Max?
jeśli pacjent ma uczulenie na ketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości reakcja alergiczna po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub leku przeciwbólowego, np. ketoprofenu, ibuprofenu albo diklofenaku, taka jak:
napad astmy, trudności w oddychaniu
obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła
pokrzywka, świąd nosa i wodnisty wyciek z nosa
innego rodzaju reakcje alergiczne
U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem ciężkie reakcje alergiczne.
jeśli pacjent chorował na astmę;
jeśli pacjent ma chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy albo występowało u niego w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie lub perforacja przewodu pokarmowego;
jeśli pacjent ma chorobę przewodu pokarmowego, taką jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna;
jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca;
jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek;
jeśli pacjent ma skłonność do krwawień;
jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży.
Leku Ketonal Sprint Max nie należy stosować bez wyraźnego zalecenia lekarza, jeśli u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko powikłań dotyczących żołądka, np. jeśli pacjent jest w podeszłym wieku albo przyjmuje niektóre inne leki, takie jak leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI).
Zawartość:
12 saszetek dwudzielnych
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: SANDOZ
Pozwolenie: MZ 24986
Kod EAN: 7613421023485
Ważne przed zastosowaniem Ketonal Sprint Max - ostrzeżenia
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed zastosowaniem leku Ketonal Sprint Max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:
ma długotrwałe zapalenie błony śluzowej nosa lub zatok i (lub) polipy nosa;
ma lub miał chorobę serca, taką jak łagodna lub umiarkowana zastoinowa niewydolność serca. Objawem jest gromadzenie się płynu w płucach, narządach jamy brzusznej, ramionach lub nogach;
jest poddawany lub przebył w przeszłości zabieg pomostowania tętnic wieńcowych;
ma łagodną lub umiarkowaną chorobę nerek lub wątroby, w tym zmiany wartości wyników pewnych badań czynności wątroby lub nerek;
ma lub miał wysokie ciśnienie krwi;
ma choroby naczyń krwionośnych w rękach i (lub) nogach albo w mózgu;
choruje na cukrzycę lub ma duże stężenie cholesterolu we krwi;
ma zakażenie;
pali tytoń;
jest w podeszłym wieku.
U osób w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leków przeciwbólowych, takich jak ketoprofen, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, które mogą prowadzić do zgonu. Dlatego osoby w podeszłym wieku powinny zgłaszać wszelkie nietypowe objawy, zwłaszcza krwawienie z przewodu pokarmowego, szczególnie na początku leczenia. Lekarz również będzie uważnie kontrolował stan pacjenta.
Podczas stosowania wszystkich leków przeciwbólowych, takich jak ketoprofen, opisywano występowanie krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia i perforacji, w niektórych przypadkach ze skutkiem śmiertelnym. Takie działania mogą występować w dowolnym momencie leczenia, również bez objawów ostrzegawczych lub ciężkich zdarzeń dotyczących przewodu pokarmowego w wywiadzie.
Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji w obrębie przewodu pokarmowego jest większe podczas stosowania dużych dawek. Jest też większe u pacjentów z przebytą chorobą wrzodową, zwłaszcza powikłaną krwawieniem lub perforacją oraz u osób w podeszłym wieku. Stosowanie ketoprofenu, zwłaszcza w dużych dawkach, może wiązać się z większym ryzykiem toksycznego wpływu na przewód pokarmowy. Pacjentom, których dotyczą powyższe ostrzeżenia, a także pacjentom, u których konieczne jest jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach lub innych leków związanych ze zwiększonym ryzykiem powikłań dotyczących przewodu pokarmowego, lekarz może zalecić przyjmowanie leków o działaniu ochronnym. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Ketonal Sprint Max i zwrócić się do lekarza.
Przyjmowanie takich leków, jak Ketonal Sprint Maxmoże być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Ryzyko to zwiększa się podczas długotrwałego przyjmowania dużych dawek leku. Nie wolno przekraczać zaleconej dawki ani przedłużać leczenia. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli pacjent ma chorobę serca, przebył udar lub istnieje u niego ryzyko ich wystąpienia, np. w przypadku:
wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy lub dużego stężenia cholesterolu we krwi
palenia tytoniu.
Podczas stosowania leków przeciwbólowych, takich jak ketoprofen, bardzo rzadko zgłaszano poważne reakcje skórne z zaczerwienieniem i powstawaniem pęcherzy (niektóre z możliwym skutkiem śmiertelnym). Większość z nich występowała w pierwszym miesiącu leczenia. Jeśli u pacjenta pojawi się wysypka skórna, zmiany w obrębie błon śluzowych lub inne objawy nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Ketonal Sprint Max i zwrócić się do lekarza.
Działania niepożądane można zminimalizować przez stosowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy czas konieczny do łagodzenia objawów. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
Zakażenia
Lek Ketonal Sprint Max może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym lek Ketonal Sprint Max może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Lek Ketonal Sprint Max zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na saszetkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Ketonal Sprint Max podczas ciąży i karmienia piersią
Nie należy stosować leku Ketonal Sprint Max w ostatnich 3 miesiącach ciąży, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować problemy podczas porodu. Ten lek może powodować problemy z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. Nie należy stosować leku Ketonal Sprint Max w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne i zalecane. Jeżeli pacjentka wymaga leczenia w tym okresie lub podczas prób zajścia w ciążę, należy stosować najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas. Jeżeli lek Ketonal Sprint Max jest stosowany dłużej niż kilka dni od 20 tygodnia ciąży, może powodować zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Ketonal Sprint Max. Nie wiadomo, czy ketoprofen przenika do mleka kobiecego.
Jeżeli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza. Takie leki, jak ketoprofen mogą utrudniać zajście w ciążę.
Ketonal Sprint Max a prowadzenie pojazdów
Lek Ketonal Sprint Max zasadniczo nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jeśli jednak u pacjenta wystąpią takie działania niepożądane, jak zawroty głowy, senność, drgawki lub zaburzenia widzenia, nie należy wykonywać tych czynności.
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ketonal Sprint Max a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie zaleca się stosowania leku Ketonal Sprint Max, jeśli pacjent przyjmuje:
inne leki przeciwbólowe, takie jak
leki podobne do ketoprofenu, np. ibuprofen, diklofenak, naproksen
kwas acetylosalicylowy w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i zapalenia lub w celu zmniejszenia gorączki
leki stosowane w leczeniu bólu, zapalenia lub w chorobach reumatycznych, zawierające substancję czynną o nazwie zakończonej „-koksyb”
leki stosowane w celu hamowania krzepnięcia krwi, zlepiania się płytek krwi lub rozpuszczania zakrzepów krwi, takie jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, klopidogrel, tyklopidyna, heparyna, dabigatran, apiksaban, rywaroksaban lub edoksaban;
lit - lek stosowany w leczeniu depresji i chorób psychicznych;
metotreksat stosowany w leczeniu chorób nowotworowych w dawce 15 mg na tydzień lub większej;
niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki, takie jak fenytoina;
leki o nazwie sulfonamidy będące składnikiem niektórych leków moczopędnych lub stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Jeśli jednoczesne stosowanie leku Ketonal Sprint Max i któregokolwiek z wymienionych leków jest konieczne, lekarz powinien uważnie kontrolować stan pacjenta.
Lek Ketonal Sprint Max oraz inne leki mogą również wzajemnie wpływać na swoje działanie. Dlatego należy zawsze poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Ketonal Sprint Max razem z innymi lekami, zwłaszcza z takimi jak:
leki zwiększające wydalanie moczu przez nerki i stosowane w celu zmniejszenia ciśnienia krwi (leki moczopędne);
metotreksat stosowany w leczeniu chorób nowotworowych, ciężkiego zapalenia stawów i choroby skóry, łuszczycy, w dawce mniejszej niż 15 mg na tydzień;
leki stosowane w celu zmniejszenia wysokiego ciśnienia krwi zawierające substancję czynną o nazwie zakończonej „-pryl” lub „-sartan” (np. losartan) albo „-olol”;
glikozydy naparstnicy, takie jak digoksyna, stosowane w celu kontrolowania tętna lub w leczeniu niewydolności serca;
leki stosowane w leczeniu depresji, tzw. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny;
kortykosteroidy stosowane w leczeniu zapalenia, alergii, zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego narządu, takie jak kortyzon;
pentoksyfilina - lek stosowany w leczeniu bólu mięśni na skutek choroby naczyń krwionośnych w rękach i (lub) nogach;
probenecyd - lek stosowany w leczeniu dny moczanowej i dużego stężenia kwasu moczowego we krwi;
cyklosporyna i takrolimus - leki stosowane w celu zahamowania czynności układu odpornościowego, np. po przeszczepieniu narządu;
leki stosowane w celu rozpuszczenia zakrzepów krwi;
tenofowir (lek stosowany w leczeniu niektórych zakażeń wywołanych przez wirusy);
zydowudyna, lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV;
leki stosowane w leczeniu cukrzycy, takie jak glibenklamid lub glimepiryd.
leki, które mogą zwiększać stężenie potasu we krwi, takie jak sole potasu, leki moczopędne oszczędzające potas, inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), antagoniści receptora angiotensyny II, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), heparyny (drobnocząsteczkowe lub niefrakcjonowane), cyklosporyna, takrolimus i trymetoprym;
nikorandyl, stosowany w zapobieganiu lub zmniejszaniu bólu w klatce piersiowej (dławica piersiowa) będącego objawem niektórych chorób serca.
Działania niepożądane leku Ketonal Sprint Max
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie wystąpienia następujących działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub najbliższego szpitala:
Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
napad astmy oskrzelowej
pieczenie, uporczywy ból żołądka z odczuciem czczości i głodu. Objawy takie mogą wskazywać na owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy.
Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
obecność krwi w moczu
obrzęk gardła
Częstość nieznana
wymioty zawierające krew, silny ból brzucha lub smoliste (czarne) stolce (objawy krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacji)
powstawanie pęcherzy, złuszczanie się skóry, obecność krostek lub krwawienie w obrębie skóry ze swędzącą, grudkowatą wysypką (lub bez niej) w obrębie warg, oczu, jamy ustnej, nosa, narządów płciowych, rąk lub stóp, czasami z objawami przypominającymi grypę. Mogą to być objawy poważnych reakcji skórnych (tj. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka i ostra uogólniona osutka krostkowa), które wymagają pilnego leczenia.
zmiany ilości wydalanego moczu, obrzęk, zwłaszcza nóg, kostek lub stóp, co może wskazywać na poważne schorzenia nerek.
ból w klatce piersiowej (objaw zawału serca) lub nagły silny ból głowy, nudności, zawroty głowy, drętwienie, niemożność lub trudności w mówieniu, porażenie (objawy udaru). Przyjmowanie takich leków jak Ketonal Sprint Max może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.
objawy ciężkich reakcji alergicznych, takich jak:
obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, powodujący świszczący oddech albo trudności w połykaniu lub oddychaniu
ucisk w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, zmniejszenie ciśnienia krwi prowadzące do wstrząsu
świąd i wysypka
skurcz krtani, który powoduje trudności w oddychaniu
większa podatność na zakażenia, która może być spowodowana poważnym zaburzeniem dotyczącym krwi, tzw. agranulocytozą
napady drgawek
Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących działań niepożądanych, należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi:
Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
nietypowe odczucia skórne, takie jak drętwienie, mrowienie, kłucie, pieczenie skóry lub dreszcze
bladość skóry, odczucie zmęczenia, omdlewania lub zawrotów głowy, prawdopodobnie spowodowane przez niedobór krwinek czerwonych w wyniku krwawienia
niewyraźne widzenie
zażółcenie skóry lub białkówek oczu, które może wskazywać na zaburzenia czynności wątroby
Częstość nieznana
łatwiejsze niż zwykle powstawanie siniaków lub długotrwałe krwawienie
Mogą to być objawy poważnego zaburzenia dotyczącego krwi, takiego jak mała liczba płytek krwi.
zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, które może powodować bladożółty odcień skóry, osłabienie lub brak tchu (niedokrwistość hemolityczna)
zmniejszenie liczby krwinek białych, które może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń
zaostrzenie choroby jelit o nazwie choroba Leśniowskiego-Crohna lub zapalenia jelita grubego
reakcja skóry na światło słoneczne lub promieniowanie UV
Inne działania niepożądane mogą wystąpić z następującą częstością:
Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób):
niestrawność, ból brzucha
nudności, wymioty
Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
zapalenie błony śluzowej żołądka
zaparcie, biegunka, gazy
wysypka skórna, świąd
zatrzymanie wody, które może powodować obrzęk rąk lub nóg
ból głowy, zawroty głowy lub senność
odczucie zmęczenia lub złe samopoczucie
odczucie zawrotów głowy lub „wirowania”
Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
dzwonienie w uszach
zwiększenie masy ciała
owrzodzenie i zapalenie jamy ustnej
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u jednej na 10 000 osób):
niekontrolowane rytmiczne ruchy warg, języka i mięśni twarzy (określane jako dyskineza)
omdlenie
niskie ciśnienie krwi
obrzęk twarzy
uczucie osłabienia
Częstość nieznana
niewydolność serca z takimi objawami, jak duszność, trudności w oddychaniu w pozycji leżącej, obrzęk stóp lub nóg
czucie bicia serca
wysokie ciśnienie krwi
zaczerwienienie skóry na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych
przyspieszona czynność serca, nieregularna czynność serca
zmiany nastroju
splątanie
pobudliwość
trudności w zasypianiu
zmiany w odczuwaniu smaku
zgaga
obrzęk wokół oczu
katar, świąd, kichanie i niedrożność nosa
utrata włosów
pokrzywka, zaczerwienienie i zapalenie skóry, wzniesiona wysypka
małe stężenie sodu we krwi, które może powodować zmęczenie i splątanie, drganie mięśni, napady drgawek i śpiączkę
duże stężenie potasu we krwi, które może powodować nieprawidłowy rytm serca - jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z możliwością wystąpienia takich objawów, jak sztywność szyi, ból głowy, gorączka, nudności, wymioty)
zapalenie naczyń krwionośnych, często z wysypką skórną (w tym leukocytoklastyczne zapalenie naczyń)
zapalenie trzustki, które powoduje silny ból brzucha i pleców.
Badania krwi
Wyniki badań krwi mogą wskazywać na zaburzenia czynności wątroby lub nerek.