Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Zalecana dawka (o ile lekarz nie zaleci inaczej) to:
niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 24 miesiąca życia): 5-8 kropli raz na dobę dodane do pokarmu lub napoju.
dzieci (od 3 r.ż. do 11 r.ż.) : 10 kropli raz na dobę.
młodzież (od 12 r.ż.) i dorośli: 15-20 kropli raz na dobę (w razie większego zapotrzebowania i w niedoborach dawkę można podwoić i przyjmować dwa razy na dobę).Lek może być dodany do pokarmu lub napoju.
1 ml leku odpowiada około 20 kroplom.
Z uwagi na ryzyko przedawkowania nie należy podawać leku bezpośrednio z butelki do ust dziecka.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Juvit C
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Pominięcie zastosowania leku Juvit C
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Dawkowanie dorośli 15 - 20 kropli dziennie.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży Niemowlęta i dzieci do 1 - go roku życia: 5 - 8 kropli dodane do picia lub pokarmu.Małe dzieci: 10 kropli dziennie.Dzieci w wieku szkolnym: 15 - 20 kropli dziennie.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Juvit C
jeśli pacjent ma uczulenie na kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
jeśli u pacjenta występuje szczawianowa kamica nerkowa.
Nie podawać wysokich dawek osobom z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.
Ostrzeżenia
U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, lek może powodować hemolizę krwinek czerwonych.
Lek, podawany w dużych dawkach, może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, zwłaszcza wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (fałszywie dodatni wynik testu na obecność glukozy w moczu, fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi w kale, zaniżenie wyników oznaczeń aktywności niektórych enzymów). Zależnie od zastosowanej metody może zawyżać lub zaniżać wyniki oznaczeń zawartości bilirubiny w surowicy krwi).Przed rozpoczęciem stosowania leku Juvit C należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Lek Juvit C a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent powinien stosować.
Podawanie witaminy C z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu. Witamina C:
zwiększa wchłanianie żelaza;
wydłuża okres półtrwania paracetamolu we krwi;
działa synergistycznie z glikozydami flawinowymi;
może wpływać na wzrost stężenia stosowanych jednocześnie estrogenów w surowicy krwi.
Tetracykliny, doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany oraz duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego we krwi.
Juvit C z jedzeniem i piciem
Niemowlętom i małym dzieciom można podawać lek dodany do pokarmu lub napoju.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może być stosowany w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, należy jednak zachować ostrożność przy wysokich dawkach leku (nie przekraczać zalecanych dawek) ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy C u dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Witamina C zazwyczaj jest dobrze tolerowana. Duże dawki, zwłaszcza stosowane długotrwale, mogą niekiedy powodować bóle głowy, zaczerwienienie skóry, działać moczopędnie, a także prowadzić do odkładania się kryształów szczawianu wapnia i moczanów w drogach moczowych. Obserwowano także po odstawieniu rozwój tolerancji z objawami niedoboru po odstawieniu (szkorbut), a nawet uzależnienie, z bólami głowy.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu e-mail: adr@urpl.gov.pl.
Sposób przechowywania 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HASCO-LEK
Pozwolenie: MZ 4322