Co to jest Hascovir Pro i jakie ma działanie?
Hascovir Pro jest lekiem przeciwwirusowym w formie kremu, który stosuje się do miejscowego leczenia opryszki wargowej (zimna) oraz zmian opryszczkowych na twarzy - wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex).
Acyklowir - substancja czynna Hascovir Pro jest lekiem przeciwwirusowym, który gromadzi się wybiórczo w tkance zarażonej wirusem opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Tam przekształca się w postać czynną - trójfosforan acyklowiru, który wbudowując się w DNA wirusa hamuje tym samym jego rozwój.
Hascovir Pro lek w formie kremu przeznaczony jest do stosowania miejscowego, bezpośrednio na miejsca dotknięte opryszczką.
Stosowanie kremu Hascovir Pro najlepiej rozpocząć już w momencie wystąpienia pierwszych objawów pojawiającej się opryszki wargowej takich jak uczucie pieczenia , swędzenia, bądź kłucia - w ten sposób można nawet całkowicie zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Hascovir Pro wskazania
Hascovir Pro stosuje się do miejscowego leczenia opryszczki wargowej (tzw. zimna) oraz zmian opryszczkowych na twarzy wywołanych rzez wirusa opryszczki pospolitej.
Substancja czynna: Aciclovirum
Hascovir Pro skład
Substancja czynna: acyklowir 50 mg/1 g
Pozostałe składniki: glikol propylenowy, poloxamer 407, alkohol cetostearylowy, sodu laurylosiarczan, parafina ciekła lekka, wazelina biała, woda oczyszczona.
Jak dawkować i stosować Hascovir Pro?
Hascovir Pro stosuje się miejscowo na skórę, smarując zmiany opryszczkowe i bezpośrednie ich okolice niewielką ilością leku 5 razy na dobę (co 4 godziny).
Leczenie powinno trwać 5 dni.
Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, leczenie można przedłużyć o kolejne 5 dni. Gdy po 10 dniach objawy chorobowe nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Najlepiej rozpocząć leczenie lekiem Hascovir Pro w momencie wystąpienia pierwszych objawów zakażenia, natychmiastowe zastosowanie leku w okresie nawrotu choroby może całkowicie zapobiec jej rozwojowi.
Aby zapobiec przenoszeniu zakażenia na inne miejsca na skórze, należy umyć ręce przed i po zastosowaniu leku Hascovir Pro.
Przeciwwskazania do stosowania Hascovir Pro
Uczulenie na acyklowir, walacyklowir, glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Zawartość:
Hascovir pro ma postać kremu.
Jedno opakowanie zawiera 5 g kremu.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HASCO-LEK
Pozwolenie: MZ 8692
Ważne przed zastosowaniemzwiń
Ostrzeżenia
Leku Hascovir pro nie należy stosować na błonę śluzową jamy ustnej ani do oczu, gdyż może powodować podrażnienia.
Hascovir pro powinien być stosowany wyłącznie na opryszczkę umiejscowioną na wargach i twarzy.
Nie należy go stosować na błony śluzowe oraz w leczeniu opryszczki narządów płciowych.
Należy zachować ostrożność, by nie dopuścić do kontaktu leku z oczami.
Jeśli wystąpiła szczególnie ciężka nawrotowa opryszczka wargowa, należy zwrócić się do lekarza.
Osoby z obniżoną odpornością nie powinny stosować produktu leczniczego Hascovir pro bez porozumienia z lekarzem.
Podczas leczenia nie należy zdrapywać pęcherzyków i strupów, ani dopuszczać do ich uszkodzenia, szczególnie podczas mycia i osuszania skóry.
Hascovir pro zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
Hascovir pro zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Hascovir Pro a ciąża
Hascovir Pro w ciąży może być stosowany jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Hascovir Pro a możliwe skutki uboczne
Często (występują u 1 do 10 osób na 100):
łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry.
Niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1000):
przemijające uczucie pieczenia lub mrowienia,
swędzenie.
Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):
nagłe reakcje nadwrażliwośc, w tym ciężkie, jak obrzęk naczynioruchowy.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niapożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.