Zawartość Lek Eloprine Forte jest przezroczystym syropem, bezbarwnym lub barwy słomkowej, o charakterystycznym truskawkowym smaku i zapachu. Syrop Eloprine Forte znajduje się w 150 ml butelce ze szkła brunatnego, umieszczonej w tekturowym pudełku wraz z miarką dozującą i ulotką dla pacjenta.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy stosować doustnie.
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka dobowa wynosi 50 mg/kg masy ciała na dobę (0,5 ml syropu na 1 kg masy ciała na dobę), zwykle 3 g (czyli 30 ml syropu) na dobę, podawane w 3 lub 4 dawkach podzielonych.
Dawka maksymalna wynosi 4 g inozyny pranobeksu (czyli 40 ml syropu) na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 1 roku
Zazwyczaj zalecana dawka wynosi 50 mg/kg masy ciała na dobę (0,5 ml syropu na 1 kg masy ciała na dobę) w 3 lub 4 równych podzielonych dawkach podawanych w ciągu doby.
Poniższa tabela przedstawia dawkowanie w zależności od masy ciała pacjenta.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 1 roku życia.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Eloprine Forte:
jeśli pacjent ma uczulenie na inozyny pranobeks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; objawami reakcji alergicznej mogą być: wysypka, świąd, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka;
jeśli pacjent ma aktualnie napad dny moczanowej (silny ból stawu z obrzękiemi zaczerwieniem skóry lub też w obrębie dużych stawów dochodzi do wystąpienia wysięku) lub badania wykazały zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi.
Uwagi do stosowania
Lek Eloprine Forte zawiera metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, sacharozę i sód
Eloprine Forte zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).Eloprine Forte zawiera także sacharozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.1 ml syropu Eloprine Forte zawiera 650 mg sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów chorych na cukrzycę.Eloprine Forte zawiera sód w postaci wodorotlenku sodu - substancji pomocniczej dodawanej w ilości potrzebnej do ustalenia pH. Należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania leku u pacjentów z osłabioną czynnością nerek lub kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Ostrzeżenia
Przed rozpoczęciem stosowania Eloprine Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent miał w przeszłości napady dny moczanowej lub zwiększone stężenia kwasu moczowego we krwi i w moczu. Lek Eloprine Forte może bowiem wywoływać przemijające zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi i w moczu.
Jeśli pacjent miał w przeszłości kamicę nerkową.
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek. W takim przypadku lekarz będzie uważnie kontrolował pacjenta.
Jeśli leczenie jest długotrwałe (3 miesiące lub dłużej). Lekarz zaleci regularne badania kontrolne krwi oraz będzie kontrolować czynność nerek i wątroby.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Inne możliwe działania niepożądane leku Eloprine Forte wymieniono poniżej.
Często (występują u 1 do 10 osób na 100):
przemijające zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi;
podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych lub stężenia azotu mocznikowego we krwi;
nudności z wymiotami lub bez;
bóle w nadbrzuszu;
świąd skóry;
wysypka skórna;
bóle głowy;
zawroty głowy;
zmęczenie lub złe samopoczucie;
bóle stawów.
Niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000):
biegunka;
zaparcia;
nerwowość;
senność lub trudności w zasypianiu (bezsenność);
zwiększona objętość moczu (wielomocz).
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Należy zwłaszcza poinformować lekarza o lekach wymienionych poniżej, gdyż mogą one wchodzić w interakcje z syropem Eloprine Forte:
leki stosowane w leczeniu dny moczanowej (allopurynol lub inne leki);
leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego, w tym leki moczopędne (zwiększające wytwarzanie moczu), np. furosemid, torasemid, kwas etakrynowy, hydrochlorotiazyd, chlortalidon, indapamid;
leki hamujące czynność układu odpornościowego (tak zwane leki immunosupresyjne, stosowane u pacjentów po przeszczepieniu narządów lub w atopowym zapaleniu skóry);
azydotymidyna (lek stosowany w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem HIV).
Ciąża i laktacja
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy przyjmować syropu Eloprine Forte w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lekarz oceni, czy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko.
Sposób przechowywania 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: POLFARMEX
Pozwolenie: MZ 23160