cytrynowego z cytryny zwyczajnej - korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe, a podany na skórę działa przeciwzapalnie i odkażająco
cynamonowego z kory cynamonowca cejlońskiego, o charakterystycznym aromatyczno-korzennym zapachu; wykazuje korzystne działanie w zapaleniach dziąseł i próchnicy zębów
z mięty polnej, wykazuje lokalne uczucie chłodu; wykorzystywany jest w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach bólowych
lawendowego z lawendy lekarskiej - jego wdychanie może wywoływać łagodny efekt uspokajający; stosowany jest również w chorobach zakaźnych jamy ustnej, gardła, górnych dróg oddechowych i płuc
cytronelowego z palczatki cytronelowej, który przejawia działanie przeciwdrobnoustrojowe
goździkowego z goździkowca korzennego, którego niektóre jego składniki wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Skuteczność działania leku Aromatol opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.
Wskazania do stosowania płynu Aromatol
Zewnętrznie Aromatol stosuje się w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji lub płukania gardła), w bólach głowy, bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady.
Aromatol można stosować doustnie w dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyspeptycznych) np. wzdęciach, niestrawności. Lewomentol będący głównym składnikiem preparatu wykazuje działanie żółciopędne i spazmolityczne.
Produkt leczniczy Aromatol jest wskazany do podania wewnętrznego i zewnętrznego. Wykorzystywany jest jako koncentrat do sporządzania roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporządzania inhalacji parowej.
Substancja czynna: Caryophylli aetheroleum, Cinnamoni zeylanici corticis aetheroleum, Citronellae aetheroleum, Lavandulae aetheroleum, Levomentholum, Limonis aetheroleum, Menthae arvensis aetheroleum
Aromatol skład
100 g leku Aromatol zawiera: Levomentholum (lewomentol) 1,72 g, Limonis aetheroleum (olejek cytrynowy) 0,57 g, Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum (olejek z kory cynamonowca cejlońskiego) 0,24 g, Menthae arvensis aetheroleum partim mentholi privum (olejek mięty polnej, z obniżoną zawartością mentolu) 0,24 g, Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) 0,24 g, Citronellae aetheroleum (olejek cytronelowy) 0,1 g, Caryophylli floris aetheroleum (olejek goździkowy) 0,1 g oraz substancje pomocnicze: etanol 96 % i woda oczyszczona.
Działanie
- łagodzące dolegliwości bólowe - odprężąjące
Dawkowanie płynu Aromatol
Lek można podawać doustnie, stosować do płukania gardła, zewnętrznie na skórę lub w postaci inhalacji z parą wodną.
Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.
Podanie doustne:
W dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyspeptycznych) np. niestrawności, wzdęciach: 1 do 3 razy na dobę przyjmować 10 do 15 kropli leku Aromatol zmieszanych z wodą.
Podanie na skórę:
Do nacierań: 1 do 3 razy na dobę nacierać lekiem Aromatol, aż powierzchnia skóry stanie się sucha.
W celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem Aromatol.
Do płukania gardła:
Około 5 ml (1 łyżeczka) leku Aromatol rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) ciepłej wody, płukać gardło i jamę ustną 1 do 3 razy na dobę.
Stosowanie w postaci inhalacji (przy przeziębieniu):
Około 5 ml (1 łyżeczka) leku Aromatol rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary. Inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Kiedy nie stosować leku Aromatol?
Leku Aromatol nie należy stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku, a ponadto:
w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych,
u dzieci poniżej 12 lat, ze względu na zawartość etanolu oraz niepełne dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności,
doustnie w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, u osób z ciężkimi uszkodzeniami wątroby lub uzależnionych od alkoholu,
na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i otwartych ranach, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błonę śluzową oraz w okolicach oczu.
Uwagi do stosowania
- przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci
Zawartość:
Aromatol to bezbarwny, klarowny płyn.
Jedno opakowanie zawiera 250 ml leku.
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: HASCO-LEK
Pozwolenie: MZ 2615
Ważne przed zastosowaniem
Ostrzeżenia
Lek Aromatol zawiera etanol, częste stosowanie zewnętrzne może powodować podrażnienie i suchość skóry.
Chronić oczy przed kontaktem z lekiem. W przypadku dostania się leku Aromatol do oczu, należy przemyć je obficie wodą i zwrócić się do lekarza.
W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości: trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) należy niezwłocznie wezwać lekarza, a w przypadku wystąpienia zmian skórnych należy zasięgnąć porady lekarza.
Po nacieraniu lekiem lub jego roztworem należy starannie umyć ręce.
Nie należy stosować leku u osób z chorobą alkoholową.
Lek zawiera 63,0 -72,0 % (V/V) etanolu. Jeden mililitr leku zawiera ok. 0,57 g etanolu, 10 kropli zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 2,2 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 5,3 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu, co należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u dzieci i osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką.
Aromatol w ciąży
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak pełnej oceny bezpieczeństwa stosowania oraz zawartość etanolu, nie jest zalecane stosowanie leku u kobiet w ciąży i u karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów
Stosowanie leku może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przedawkowanie
W razie przyjęcia znacznie większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Aromatol a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Alkohol zawarty w leku może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków.
Płyn Aromatol a skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niekiedy, u osób wrażliwych, kontakt z olejkami eterycznymi może spowodować skórne odczyny uczuleniowe, a czasami także zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli).